This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Rzeczy związane z teologiąZnaczenie i symbolika znaku Krzyża Świętego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan P. Traczyk   
sobota, 06 marca 2010 13:21

Znaczenie i symbolika znaku Krzyża Świętego w liturgii obrządku łacińskiego

 

Wśród różnorakich gestów i postaw liturgicznych, w obrządku łacińskim na czoło wysuwa się tzw. znak krzyża wielkiego, znany także jako „żegnanie się”. Czasami może wręcz wydawać się, że jest to jedyny gest wykonywany w czasie liturgii przez jej uczestników, którzy – jak się to  często w dzisiejszym świecie zdarza – w większości nie zdają sobie nawet sprawy z ich kapłańskiej funkcji w liturgii. Niestety, wiele osób, nieświadomych tejże funkcji, jest głęboko przekonana, że to kapłan „sprawuje” liturgię i to do niego wyłącznie należy wykonywanie gestów liturgicznych. Znak krzyża pozostał przy użyciu chyba wszystkich prawdopodobnie ze względu na fakt, iż już bardzo dawno temu przedostał się do prywatnej pobożności wiernych i stracił swój stricte liturgiczny charakter.

Poprawiony: sobota, 06 marca 2010 14:58
Czytaj całość >>
 


Szukaj

Ankieta

Czy zgadzają się Państwo z nauką Kościoła Katolickiego?